Tento web využívá soubory cookies. Pokud budete pokračovat v prohlížení těchto stránek, souhlasíte s pravidly pro užívání cookies.

Pokračovat

Před pár dny Poslaneckou sněmovnou prošla novela 3. důchodového pilíře – bývalého penzijního připojištění, která přinesla řadu změn a pomůže tím většina zúčastněných stran.

Jaké jsou tedy hlavní změny?

·         Možnost vyšších daňových odpočtů – až 24 000 Kč/rok při spoření 3000 Kč/měsíc

·         Zvýšení hranice pro daňovou úlevu pro zaměstnavatele na 50 000 Kč/rok

·         Klesá věk, od kterého může klient peníze vybrat – na 60 let

·         Výplaty penze z fondu delší než 10 let budou osvobozeny od daně z výnosů

·         Smlouvy je možné uzavírat na děti – v 18 letech je možný výběr až 1/3 naspořených prostředků

·         Pro úpravy dětských smluv není třeba opatrovnický soud

·         Zvýší se provize za zprostředkování na zhruba dvojnásobek

·         Prodlouží se platnost rozšířené licence VZ na dvojnásobek

·         Mírně narostou poplatky, které může fond účtovat za správu

Když se podíváme na všechny zmíněné body, tak to vypadá, že výjimečně z novely nějakého zákona vychází více vítězných stran. V první řadě klienti – zatímco vyšších daňových odpočtů pravděpodobně nevyužije každý, tak snížený věk, kdy můžu prostředky vybrat je příjemnou zprávou a může hodně klientům kompenzovat například výpadek příjmů způsobený ztrátou zaměstnání v pozdějším věku. Stejně tak vítanou změnou u klientů mohou být dětské smlouvy – může to být způsob, jak zaopatřit své děti, kdy část peněz můžete vybrat už v průběhu – např. na financování studia..To vše s daleko větší volností, než na jakou jsme doposud byli zvyklí například ze stavebního spoření, kde každou úpravu musel klient konzultovat s opatrovnickým soudem.

Nicméně nejen klienti si přijdou na své. Zdá se, že zákonodárce pochopil, že produkt, za který není zaplaceno, nikdo nabízet nebude, a tak se zvedly maximální limity provizí na dvojnásobek. To může být ve srovnání s podobně nastavenými pravidelnými investicemi do klasických fondů stále málo, ale je to rozhodně výrazně více, než kolik si poradce mohl vydělat doteď. Když k tomu přičteme i snížení bariér pro získání a udržení si licencí, tak se nám zde začíná tvořit opravdu zajímavý produkt. Poslední věcí, kterou bych rád zdůraznil je to, že se zde poradcům otevírá zcela nový trh čítající zhruba 2 miliony klientů, kterým se dosud tento produkt nedal nabídnout! Sečteno podtrženo: pro poradce se zde ukázala celkem zajímavá příležitost, jak si vydělat slušnou provizi navíc.

Poslední stranou, která si polepší, jsou fondy. Ty získaly možnost navýšit si správcovský poplatek až na 1 % a o něco se zvýší i podíl fondu na výnosech z 10 % na 15 %,  což je ale ve srovnání s klasickými podílovými fondy stále ještě celkem přijatelná hodnota nákladů.

Fungování 3. pilíře po reformě v kostce:

·         Klientem může být kdokoliv – včetně dětí

·         Nejnižší možný příspěvek pro statní podpory zůstává na 90 Kč/měsíc při úložce 300 Kč/měsíc

·         Maximální státní příspěvek je 230 Kč/měsíc při úložce 1000 Kč/měsíc

·         Následně můžu získat až 24 000 Kč/rok na daňovém odpočtu při měsíční úložce 3000 Kč

·         Můžu si zvolit strategii fondu, do kterého investuji

·         Peníze mohu bez sankcí vybrat v 18 letech (1/3) anebo po dovršení 60 let

·         Výplata prostředků po dobu delší než 10 let je osvobozená od daně z výnosů (ale stále je možnost vybrat je i jednorázově)

5komentáře

 1. Pavel 9. listopadu 2015 v 13:58

  Škoda že se nepovedlo prosadit i výsluhovou penzi, tak jak tomu bylo u předchozího penzijního připojištění. Jinak předpokládám,že tyto změny budou platit i pro klienty, kteří zůstali u starého penzijního připojištění a nepřevedli si smlouvy do doplňkového penzijního systému?

 2. Michal Gryc 9. listopadu 2015 v 15:57

  tohle se týká výhradně doplňkového penzijního připojištění, tzn. tyto změny na transformovaný fond, tedy staré penzijní připojištění nemají vůbec vliv.

 3. Jiří Pech 9. listopadu 2015 v 22:21

  Dobrý den, Pavle,

  změny poplatků se týkají i transformovaných fondů poplatek zde vzroste z 0,6% na 0,8% a klesne odměna z výkonnosti z 15 na 10%.
  Ostatní se týká pouze nových smluv a klientů účastnických fondů.

  S pozdravem
  Jiří Pech

 4. Vítězslav Vávra 15. listopadu 2015 v 22:59

  Nezdá se mi, že by se maximální snížení daňového základu nově ve výši 24000 Kč ročně (tedy při měsíčním příspěvku účastníka ve výši 3000 Kč namísto 2000 Kč) týkalo pouze smluv o doplňkovém penzijním spoření a ne smluv o penzijním připojištění se státním příspěvkem (tzv. transformované fondy)…. Podle mě se zvýšení možnosti si snížit daňový základ až o 24 tisíc korun ročně týká všech smluv třetího pilíře důchodového systému.

  • Jiří Pech 16. listopadu 2015 v 11:13

   Dobrý den, pane Vávro,

   Omlouvám se za malou mystifikaci v předchozí odpovědi – daňové odpočty se samozřejmě uplatní i u smluv, které mají transformované fondy, přesně tak jak říkáte.

   S pozdravem
   Jiří Pech

Napsat komentář

Required fields are marked (*)