Proč fandíme low volatility akciím?

V našich komentářích a portfoliích dáváme poměrně velký prostor fondům zaměřeným na akcie s nízkou volatilitou. Jedná se většinou o akcie firem majících ve svém portfoliu velký počet již zaběhnutých výrobků a poskytovaných služeb, které mohou svým zákazníkům poskytnout.  Velice často mají na trhu také dominantní postavení, které kolem nich staví pro konkurenci jen těžko překonatelný příkop třeba v podobě různých...

V našich komentářích a portfoliích dáváme poměrně velký prostor fondům zaměřeným na akcie s nízkou volatilitou. Jedná se většinou o akcie firem majících ve svém portfoliu velký počet již zaběhnutých výrobků a poskytovaných služeb, které mohou svým zákazníkům poskytnout.  Velice často mají na trhu také dominantní postavení, které kolem nich staví pro konkurenci jen těžko překonatelný příkop třeba v podobě různých patentů a ochranných známek. To vše je v těžkých dobách do určité míry chrání proti nadměrným tržním propadům.

Proč se zaměřujeme na tuto na první pohled nudnou kategorii? Vždyť se jí přeci v poslední době, zejména v USA, nedaří překonat ani index SP500! Důvod je zřejmý z několika dalších grafů. Jsou na nich znázorněny průměrné roční výnosy investic do akciového indexu a také příslušného indexu s přívlastkem „low volatility“. Pro názornost uvádíme jak celosvětový index, tak také indexy Spojené státy, Evropu i emerging markets. Výnosy jsou vypočítány v příslušné měně trhu.

LV akcie obr 1

LV akcie obr 2

LV akcie obr 3

 

LV akcie obr 4Výsledky jsou zobrazeny v šesti časových horizontech. Od počátku roku 2015, za poslední tři, pět, sedm, deset a patnáct let. Nejdelší období tak zahrnuje obě velká krizová období tohoto tisíciletí. Prasknutí internetové bubliny a hypoteční krizi. Velice reprezentativní vzorek.

Co je všem obrázkům společné a co je tedy vlastní akciím se sníženou volatilitou? Na kratších časových horizontech jsou výsledky skoro stejné, nebo mají převahu široké indexy. Skotačivé období růstu, kterého jsme v posledních letech svědky, přeje akciím obecně a často také volatilním a vysoce rizikovým akciovým titulům. Na delších časových horizontech, to jsou přesně ta období, o kterých jako poradci přemýšlíme, je ale situace zcela jiná. „Low volatility“ akcie široké indexy válcují na celé čáře a ve všech regionech. To je důvod, proč je máme tak rádi.

V nabídce společnosti Conseq je hned několik fondů zaměřených na tuto zajímavou investiční kategorii.

LV akcie tab 1

Související články

Rizika

Od 1. dubna začnou platit novinky v povinném ručení. Zbystřit musí majitelé elektrokoloběžek i seniorských trojkolek a dalších vozítek

Automobilovou hantýrkou by se o tom dalo mluvit jako o faceliftu. Povinné ručení od 1. dubna čekají změny, pro majitele osobních vozů to ale přelomové novinky nebudou. Zpozornět naopak musí…

27. 3. 2024 6 minut čtení minut čtení

Rizika

Užijte si zimní sporty naplno: 10 zásad kvalitního pojištění na hory

Češi milují lyžování. I v evropském srovnání patříme mezi státy, kde se lyže a snowboard těší největší oblibě. Dovolená na horách kromě sportovního vyžití, nádherných panoramat a dobré zábavy ale…

26. 1. 2024 9 minut čtení minut čtení

Rizika

Novinky v povinném ručení nabraly zpoždění. Co nás čeká v příštím roce na silnicích?

Původně na Vánoce, nyní nejdříve až v prvním čtvrtletí příštího roku začnou platit novinky v povinném ručení, které zvyšují například minimální povinné limity. Záleží, kdy bude zákon definitivně schválen. Co…

28. 11. 2023 6 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.