Tento web využívá soubory cookies. Pokud budete pokračovat v prohlížení těchto stránek, souhlasíte s pravidly pro užívání cookies.

Pokračovat

Začátek minulého týdne byl pro riziková aktiva a zejména akciové indexy složitým obdobím. Většina z nich na svých hodnotách citelně ztrácela, nicméně konec týdne již vyzněl pozitivně, a tak jsou výsledné ztráty poměrně malé. Přesto si nelze nevšimnout, že akcie ztrácejí své růstové momentum a čekají na další růstový impuls. Na negativní výkonnost japonských akcií měl výrazný vliv vyšší než očekávaný pokles osobní spotřeby. Kladným výsledkem čínského indexu naopak neotřásly ani dílčí fundamentální nezdary na poli maloobchodních tržeb a průmyslové produkce. Na evropské akcie měly také vliv ohlašované výsledky zdejších firem, které investory nijak nenadchly. Učeně se v investičním slangu taková čísla nazývají smíšenými. Nicméně i tak jsou neamerické akciové pro investory nadále velice zajímavou oblastí. Zejména proto, že se oproti svým americkým kolegyním nadále obchodují s téměř 35procentním diskontem a průměrný dividendový výnos na hranici tří procent je prakticky trojnásobný oproti výnosům zdejších korporátních dluhopisů. A zdá se také, že příliv peněz do evropských akcií ze strany investorů je teprve na svém počátku.Dařilo se naopak v minulých týdnech nevýrazným dluhopisům, které korigovaly svoje ztráty. Impulsem pro jejich dobrou výkonnost byla zřejmě čísla, která přinesly statistiky ohledně vývoje inflace v USA i v Evropě. Inflace je odvěkým nepřítelem dluhopisů, a tak trhy ocenily pomalejší než očekávaný růst spotřebitelské inflace v Německu a ve Spojených státech. Nižší úrovně inflace snižují tlak na centrální banky, aby pokračovaly ve zpřísňování své měnové politiky. A nižší sazby jsou pro dluhopisy také dobrou zprávou.

Mezi komoditami jsme již nebyli svědky tak výrazných pohybů, jako tomu bylo v předminulém týdnu. Na růstu nejistoty z počátku týdne si upravily svoji mírně pošramocenou fasádu drahé kovy, když dravější stříbro posílilo o více jak tři procenta, hodnota línějšího zlata se zvýšila o 1,82 %. Naopak se nedařilo kakau a kávě a o dvě procenta přišel na své hodnotě i zemní plyn. To může být trochu překvapivé vzhledem k tomu, že stojíme na počátku zimní sezóny a v zásobnících je plynu méně, než tomu bylo ve stejném období v posledních letech. Ropa zmírnila svůj rychlý růst, ale i tak se její ceny nachází před blížícím se zasedáním OPECu na nejvyšších úrovních od léta 2015. Vzhledem k všeobecnému očekávání, že OPEC na svém zasedání zachová současný stav a prodlouží omezení těžby ropy, je možné, že se na ropě dočkají její fanoušci nepříjemného překvapení.

Podrobný komentář včetně porovnání akcií segmentu Evropa Large Cap Blend najdete zde.

Napsat komentář

Required fields are marked (*)