Technologičtí giganti na sestupu (Týden 27)

Tak už to bývá. Trhy mají schopnost přehánět a burzovní obchodníci, zejména ti méně zkušení, pro změnu podléhat náladám, které jim Mr. Market s takovou chutí servíruje. Jak jinak pojmenovat situaci na komoditním trhu. Zatímco minulý týden jsme hořekovali nad dramatickým propadem většiny hlavních komodit a majitelé komoditních cenných papírů prodávali obouruč téměř za jakoukoli cenu, po týdnu je...

Tak už to bývá. Trhy mají schopnost přehánět a burzovní obchodníci, zejména ti méně zkušení, pro změnu podléhat náladám, které jim Mr. Market s takovou chutí servíruje. Jak jinak pojmenovat situaci na komoditním trhu. Zatímco minulý týden jsme hořekovali nad dramatickým propadem většiny hlavních komodit a majitelé komoditních cenných papírů prodávali obouruč téměř za jakoukoli cenu, po týdnu je situace zcela opačná. Tentokrát se zase za jakoukoli cenu nakupuje. Dokladem budiž jedenáctiprocentní zhodnocení pšenice následované sedmiprocentním ropným skokem. No alespoň v nějakém sektoru měli obchodníci důvod k radosti.

Akciovým ani dluhopisovým trhům se v právě skončeném týdnu nedařilo. Největší ztráty stále připisuje americký technologický index NASDAQ ztrácející během týdne více jak tři procenta. Pád někdejších tahounů se, jak ukazuje graf, stále nezastavuje.gProč tomu tak je? Nemyslím, že by bylo vždy za každým krátkodobým poklesem nutno hledat nějaký důvod. Možná je to proto, že právě technologie vedou po celý rok 2017 americké akcie na své historicky rekordní hodnoty, a právě nyní se investoři rozhodli své zisky realizovat. Možná svoji úlohu hraje také to, že jsou americké akcie obecně drahé. Koneckonců to zmínil ve svém projevu také významný člen FEDu Stanley Fischer.

Majitelé dluhopisů před sebou mají dvě hádanky. První z nich je interpretace úmyslů FEDu ohledně snižování jeho bilance. Hlava FEDu guvernérka Yellen se dala slyšet, že v průběhu letošního její centrální banka nejenže ještě zvýší úrokové sazby, ale zároveň má v úmyslu také začít smršťovat svoji za poslední léta hodně nafouknutou bilanci. FED prozatím „peníze tisknul“ a posílal je na trh. Smršťování bilance je postup opačný.

Jestřábí dojem zůstal také z posledního vystoupení guvernéra Evropské centrální banky Maria Draghiho. Ten prohlásil, že síly deflace byly nahrazeny tlaky inflačními. Investoři tak začínají pozvolna uvažovat nad tím, že by s postupem času nemusel být FED jedinou centrální bankou, která začala zvyšovat úrokové sazby a zpřísňovat svoji politiku.  To by mohlo mít poměrně citelné dopady na trh s dluhopisy a potažmo i na nemovitostní trh po dráze: vyšší sazby = nižší ceny dluhopisů = vyšší výnosy dluhopisů = vyšší sazby hypoték = zastavení růstu spekulativního nákupu nemovitostí = stagnace nebo pokles ceny nemovitostí.

Podrobný komentář včetně porovnání fondů s vyváženou alokací najdete zde.

Související články

Poradenství, Výnosy

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty 

Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli…

19. 4. 2024 8 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 16)

Inflace ve Spojených státech dopadla o něco hůře, než se čekalo, a tak je pravděpodobné, že to s rychlejším snižováním úrokových sazeb nebude tak žhavé. Akciový trh reagoval očekávanou korekcí.…

17. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Přichází bod zlomu? (Videokomentář: Týden 15)

Minulý čtvrtek zaznamenaly akciové trhy poměrně silný propad. Náš investiční analytik rozebírá, zda šlo o první signál propadu trhů. Zastaví se téměř půlroční růst? Se vším ze světa investic vás…

9. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.