Trhy pokračují v růstu (Týden 12)

Jednou a dost. Po předchozím nejistém týdnu se trhy opět vzpamatovaly a zamířily výše. Zámořské akciové indexy spíše nepatrně, ty evropské však s plnou parádou. Podnětem pro jejich rychlý růst byly pravděpodobně výsledky voleb v Nizozemí, kde se obávaná strana Gerta Wilderse neumístila tak dobře, jak se mnozí obávali. Navíc i v první předvolební prezidentské debatě ve Francii zvítězil podle médií levicový...

Jednou a dost. Po předchozím nejistém týdnu se trhy opět vzpamatovaly a zamířily výše. Zámořské akciové indexy spíše nepatrně, ty evropské však s plnou parádou. Podnětem pro jejich rychlý růst byly pravděpodobně výsledky voleb v Nizozemí, kde se obávaná strana Gerta Wilderse neumístila tak dobře, jak se mnozí obávali. Navíc i v první předvolební prezidentské debatě ve Francii zvítězil podle médií levicový kandidát Macron. Takže na politické evropské scéně všechno sluníčkové. Ale věřte mediím. Podle nich všechny prezidentské debaty v USA s přehledem a zcela jasně vyhrála o parník Hillary Clinton…

Tím se pozvolna přesouváme do Spojených států. Zasedání tamních centrálních bankéřů nepřineslo nic překvapivého. FED podle očekávání posunul úrokové sazby výše na hranice definované čísly 0,75-1,00 % a v komentáři jeho guvernérka Janet Yellen potvrdila pozitivní výhled ohledně vývoje největší světové ekonomiky a také předpoklad, že „její“ banka bude v tomto roce sazby nadále zvyšovat. Část trhu ovšem překvapilo, že Yellen hovořila pouze o dvou dalších zvýšeních sazeb namísto tří, o kterých se mluvilo na začátku roku. To poslalo níže hodnotu amerického dolaru a naopak výše ceny prakticky všeho ostatního. Zdá se, že klid panující na trzích nemůže přinejmenším krátkodobě nic přerušit. Svědčí o tom i hodnoty VIXu, který se pohybuje neustále poblíž svých historických minim.

Mírným překvapením skončilo naopak zasedání Bank of England. Ze zápisu vyplynulo, že jedna členka bankovní rady již v tomto období poměrně překvapivě hlasovala pro zvýšení úrokových sazeb. To je bráno jako poměrně optimistický signál vzhledem k britské ekonomice.

Právě započatý týden nepřinese žádná dramatická data a události. Sledovaný bude určitě středeční projev Janet Yellen, nicméně nedá se předpokládat, že by guvernérka za poslední týden přišla s něčím mimořádně novým a překvapujícím.

Další pohyb pro v posledních týdnech velice neklidný trh s ropou může přinést zpráva o stavu zásob černého zlata ve Spojených státech a zaujmou také předběžné odhady vývoje výrobního sektoru, které budou vyhlášeny na konci týdne.

Podrobný komentář včetně dalších klíčových čísel a porovnání akciových fondů zaměřených na Čínu najdete zde.

Související články

Poradenství, Výnosy

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty 

Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli…

19. 4. 2024 8 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 16)

Inflace ve Spojených státech dopadla o něco hůře, než se čekalo, a tak je pravděpodobné, že to s rychlejším snižováním úrokových sazeb nebude tak žhavé. Akciový trh reagoval očekávanou korekcí.…

17. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Přichází bod zlomu? (Videokomentář: Týden 15)

Minulý čtvrtek zaznamenaly akciové trhy poměrně silný propad. Náš investiční analytik rozebírá, zda šlo o první signál propadu trhů. Zastaví se téměř půlroční růst? Se vším ze světa investic vás…

9. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.