Ve znamení pozitivní nálady (Týden 29)

Nálada na finančních trzích byla v uplynulém týdnu vyloženě pozitivní. A jak už poslední dobou bývá zvykem, rostla všechna aktiva. Kladný výsledek zaznamenaly dluhopisy, o více jak pět procent podražila ropa, dařilo se zlatu a především akciím. Nejúspěšnějšími trhy byly opět emerging markets, tentokrát na čele s Čínou. Potěšily zejména čísla ukazující, že čínské exporty rostly o více než třináct procent....

Nálada na finančních trzích byla v uplynulém týdnu vyloženě pozitivní. A jak už poslední dobou bývá zvykem, rostla všechna aktiva. Kladný výsledek zaznamenaly dluhopisy, o více jak pět procent podražila ropa, dařilo se zlatu a především akciím.

Nejúspěšnějšími trhy byly opět emerging markets, tentokrát na čele s Čínou. Potěšily zejména čísla ukazující, že čínské exporty rostly o více než třináct procent. Dařilo se ale i evropským akciím (ty podpořila zejména dobrá makro čísla z Německa) a s nimi ruku v ruce pochodovaly akcie ve Spojených státech.

Hlavním z tvůrců opětovného optimismu byla opět guvernérka FEDu Janet Yellen, která ve svém projevu trhy ubezpečila, že FED bude nadále pokračovat v politice zvyšování sazeb, ale zároveň dodala, že vše bude záležet na okolnostech, hlavně na vývoji inflace. Proto je podle Yellen možné, že se tempo zvyšování sazeb přece jenom zmírní. Trhy doufají v to, že se dalšího zvýšení úroků dočkáme až na konci letošního, nebo v průběhu příštího roku. Inu uvidíme. Pozdržení tempa růstu může být pozitivní jak pro akciové trhy, tak také pro dluhopisy.

Dobré údaje z eurozóny dávají stále více prostoru úvahám o tom, že by se i Evropská centrální banka mohla přidat k americkému FEDu a začít postupně utahovat svoji politiku za pomoci zvyšování úrokových sazeb.

Stále více se proto mluví o tom, že Evropská centrální banka zvýší své úrokové sazby a předtím ukončí svůj program výkupu eurových dluhopisů z trhu. To by pochopitelně znamenalo odchod velkého kupce z trhu a vymizení umělé poptávky by poslalo ceny dluhopisů níže. Jak ukazuje graf vývoje výnosu desetiletého německého dluhopisu, právě takový vývoj trh předpokládá a evropské dluhopisy již svoji cestu na jih započaly.Světlo do dalšího vývoje evropských trhů může přinést zasedání Evropské centrální banky, kterého budeme svědky v novém týdnu. Podobný výstup uslyšíme také z Bank of Japan.

Postupně se nám tak zřejmě blíží doba, kdy centrální banky začnou trhům odebírat svoji mnohaletou podporu. Právě to může být do budoucna hlavním faktorem, který bude ovlivňovat dění na akciových a dluhopisových trzích a bude hlavním zdrojem rizika, kterému budeme jako investoři čelit.

Podrobný komentář včetně porovnání evropských akciových fondů najdete zde.

Související články

Poradenství, Výnosy

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty 

Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli…

19. 4. 2024 8 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 16)

Inflace ve Spojených státech dopadla o něco hůře, než se čekalo, a tak je pravděpodobné, že to s rychlejším snižováním úrokových sazeb nebude tak žhavé. Akciový trh reagoval očekávanou korekcí.…

17. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Přichází bod zlomu? (Videokomentář: Týden 15)

Minulý čtvrtek zaznamenaly akciové trhy poměrně silný propad. Náš investiční analytik rozebírá, zda šlo o první signál propadu trhů. Zastaví se téměř půlroční růst? Se vším ze světa investic vás…

9. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.