Tento web využívá soubory cookies. Pokud budete pokračovat v prohlížení těchto stránek, souhlasíte s pravidly pro užívání cookies.

Pokračovat

I když známé rčení říká: „Sportem ku zdraví“, často právě při pohybových aktivitách dochází k závažným zraněním. Vyrovnat se s následky úrazu pomůže i vhodně zvolené pojištění, ale v případě některých adrenalinových sportů a aktivit můžete narazit s úhradou pojistného krytí na problémy. Jak jim předejít?

Pokud častěji sportujete nebo se věnujete jiným adrenalinovým aktivitám, měli byste prověřit své úrazové pojištění. Klienti pojišťoven totiž mají informační povinnost, pokud dojde ke změně jejich takzvaného pojistného rizika – začnou se třeba věnovat nějaké rizikovější aktivitě. Například u České pojišťovny nebo Pojišťovny České spořitelny je pro zachování plného krytí pro případ dočasných rizikovějších či adrenalinových aktivit nutné zaslat pojišťovně SMS zprávu.

U většiny pojišťoven však toto nestačí a je třeba dočasně změnit takzvanou rizikovou skupinu a navýšit pojistné. Pojišťovny totiž běžně dělí klienty do rizikových skupin nejen podle povolání, ale také podle sportovních aktivit, které vykonávají. A pokud by došlo k úrazu během sportu, který má pojišťovna zařazen ve vyšší rizikové skupině, pojišťovna by případné plnění krátila. Záludnost spočívá v tom, že pojišťovna má právo krátit plnění i v případě, kdy k úrazu nedošlo při adrenalinové aktivitě.

U vybraných produktů jsou některé adrenalinové sporty zcela z pojistné ochrany vyloučeny a nelze je pojistit ani za vyšší pojistné. Například Allianz pojišťovna u úrazového připojištění v rámci životního pojištění nekryje úrazy při sportu, který byl provozovaný v extrémních podmínkách nebo terénech. AXA pojišťovna vylučuje například horolezecký sport či jízdu na bobech. Adrenalinové sporty jsou vyloučeny i u ČSOB Pojišťovny. Pokud má tedy vaše úrazová pojistka obdobné výluky a vy plánujete provozovat rizikové aktivity v zahraničí, je vhodné dopojistit úrazové pojištění na adrenalinové sporty v rámci cestovního pojištění.

Nezapomeňte také na včasné nahlášení úrazu, některé pojišťovny mají pro nahlášení úrazu lhůtu v délce 10 dní. Také je nutné dát pozor na konzumaci alkoholu před sportovní aktivitou, přecenění vlastních sil či podcenění preventivních opatření. Ve všech těchto situacích může docházet k odmítnutí plnění či k jeho krácení.

Dušan Šídlo, pojistný analytik Broker Trustu

2komentáře

 1. Jana Nováčková 26. září 2018 v 09:47

  Dobrý den, pane Šídlo. Víte, že u Kooperativy jsou již léta všechny amatérské sporty – včetně adrenalinových – pojištěny bez jakýchkoli výluk a bez sebemenšího příplatku k pojistnému?
  Věřím, že je to nesporná výhoda a mrzí mě, že unikla Vaší pozornosti. Bylo to tak už ve starším životním pojištění PERSPEKTIVA a je to tak i v modernějším a neustále inovovaném pojištění NA PŘÁNÍ. Proč jste to do Vašeho článku vůbec nezahrnul?
  Děkuji a zdravím,
  Jana Nováčková

 2. Kvasnovsky 26. září 2018 v 13:58

  Děkujeme za příspěvek. Uvádím odpověď autora Dušana Šídla:
  Jde původně o novinový článek, který uvádí příklady pojišťoven, kde musí klient provést nějakou akci (poslat SMS, změnit rizikovou skupinu atd.). Nejde tedy o komplexní analýzu zabývající se cenou. Tu najdete v našich on-line metodikách v BeTy, kde jsou výhody Vámi uváděného produktu zahrnuty a na školeních poradcům zmiňovány.

Napsat komentář

Required fields are marked (*)