Tento web využívá soubory cookies. Pokud budete pokračovat v prohlížení těchto stránek, souhlasíte s pravidly pro užívání cookies.

Pokračovat

Jednou z častých otázek finančních poradců je, jak je to s výlukou na úrazy páteře a zad v úrazovém pojištění. Přinášíme odpověď.

Nemoci svalové a kosterní soustavy jsou nejčastější příčinou přiznání invalidního důchodu. Nemusí tedy jít jen o „banální“ problémy se zády. Často se jedná o bolestivé výhřezy plotének, páteřní syndromy a dorzopatie.

DORZOPATIE = postižení páteře jako je skolióza, kyfóza, lordóza atd.; dle mezinárodní klasifikace nemocí se jedná diagnózy M40 – M54.

VERTEBROGENNÍ ALGICKÝ SYNDROM = bolesti v různých oblastech páteře s omezením pohyblivosti páteřního úseku; jejich častou příčinou je degenerativní onemocnění, ale může to být i úraz; dle mezinárodní klasifikace nemocí považováno za jinou dorzopatii (M42, M50-M54).

Následující tabulka znázorňuje, že v plnění za tyto nepříjemnosti existují mezi pojišťovnami určité rozdíly. Některé pojišťovny výhřezy plotének nevylučují, pokud jde o následek vážného úrazu, kdy současně dojde ke zlomenině obratle či poškození míchy (AEGON, ALLIANZ, METLIFE, UNIQA).

Výslovně uvedenou výluku na vertebrogenní algický syndrom (bolesti páteře) nemá ALLIANZ (musí však dojít ke zlomenině obratle či poškození míchy), GENERALI (vyloučen je však náhlý ploténkový páteřní syndrom), METLIFE (pojišťovna vyžaduje objektivní neurologický nález) a UNIQA (ne však z důvodu obvykle vykonávaných pohybů a zvedání břemene).

Klienti tedy nemohou z úrazového pojištění očekávat, že pojišťovny budou plnit za každou bolest páteře. Pojišťovny se totiž obávají pojistných podvodů, neboť se obtížně prokazuje souvislost bolestí zad s úrazem.

Podmínky plnění považujeme v tomto případě za nejbenevolentnější u pojišťoven METLIFE a UNIQA.

POJIŠTOVNA VÝLUKA Z POJISTNÉ OCHRANY
AEGON Výhřez meziobratlové ploténky bez současné přítomnosti zlomeniny obratle a s ním souvisejícími obtížemi anebo jakýkoli vertebrogenní syndrom.
ALLIANZ Výhřez meziobratlové ploténky nebo její dorzopatie, pokud nemá za následek poškození míchy nebo zlomeninu obratle.
AXA Výhřez meziobratlové ploténky, ploténkové páteřní syndromy a jiné dorzopatie (M40 až M54)
ČP Výhřez meziobratlové ploténky a s ním související obtíže, včetně vertebrogenních algických syndromů.
ČPP Výhřez meziobratlové ploténky, ploténkové páteřní syndromy a jiné dorzopatie (M40 až M54).
ČSOB Výhřez meziobratlové ploténky neúrazovým dějem, ploténkové a algické páteřní syndromy a jiná onemocnění zad (diagnózy M40 až M54).
GENERALI Náhlé ploténkové páteřní syndromy a poškození meziobratlových plotének.
ING Výhřez meziobratlové ploténky a s ním související obtíže, včetně vertebrogenních algických syndromů.
KOOPERATIVA Výhřez meziobratlové ploténky, ploténkové páteřní syndromy a jiné dorzopatie (diagnózy M40 až M54).
METLIFE Náhlý ploténkový páteřní syndrom bez objektivního postižení míchy a/nebo míšních kořenů nebo s jakoukoli funkční bolestí a/nebo dorzopatií bez objektivního neurologického nálezu.
PČS Ploténkové páteřní syndromy a jiné chronické páteřní syndromy.
UNIQA Poškození páteře vč. výhřezů plotének, ke kterému nedošlo přímým mechanickým působením na páteř a nejedná-li se pouze o zhoršení projevu nemoci. Poruchy hybnosti páteře v důsledku obvykle vykonávaných pohybů nebo zvedání břemene.

7komentáře

 1. Tkadlečková Zdenka 4. února 2016 v 11:37

  ČP plní úrazové poškození meziobratlové ploténky při současné zlomenině těla přilehlého obratle (zdroj:oceňovací tabulky-denní plnění z úrazového pojištění.

  • Kvasnovsky 7. února 2016 v 08:17

   Dekujeme za doplneni. Clanek je ze srpna 2014, tj. jiz nemusi ve vsech bodech odpovidat aktualnimu stavu.

 2. Radek 25. října 2018 v 10:14

  Dobrý den, delší dobu řeším bolesti zad a pojišťovny se na to moc netváří. Tušíte, na koho se obrátit? Zvažuji Mutumutu, které se chlubí krytím, ale nevím, nakolik je to důvěryhodný projekt, máte s tím nějaké zkušenosti?

 3. Šídlo 29. října 2018 v 22:22

  Dobrý den, tady bohužel neexistuje jiná rada, než oslovit více pojišťoven (pochopitelně pravdivě a úplně vyplnit zdravotní dotazník). Mutumutu (= Komerční pojišťovnu) můžete zkusit do výběru také zařadit. Jde o nový projekt, tj. bohužel zatím nejsou žádné informace ohledně plnění. Z pohledu výluk však patří toto pojištění k tomu lepšímu.

  • Radek 2. listopadu 2018 v 10:53

   Děkuji za odpověď. Dám jim šanci.

 4. Čížková 1. ledna 2019 v 21:14

  Dobrý den, pane Šídlo, nezpracovával jste prosím i podobnou problematiku u psychických onemocnění? Jak řeší výluky jednotlivé pojišťovny? Velmi děkuji za informaci.

  • Dušan Šídlo 6. ledna 2019 v 18:09

   Dobrý den paní Čížková, děkuji za dotaz. Ano, tuto problematiku máme v našich metodikách v BeTy. Případně mně napište bližší dotaz na e-mail dusan.sidlo@brokertrust.cz.

Napsat komentář

Required fields are marked (*)