Tento web využívá soubory cookies. Pokud budete pokračovat v prohlížení těchto stránek, souhlasíte s pravidly pro užívání cookies.

Pokračovat

Ukazatel RUP (rating úrazového plnění) sleduje štědrost výplatních schémat pojišťoven v pojištění trvalých následků úrazu. Jaká pojišťovna vyhrála?

V Broker Trustu připravujeme různé analytické nástroje. V oblasti pojištění jsou to například srovnávací ukazatele. Jedním z nich je RUP (= rating úrazového plnění), který hodnotí štědrost výplatních schémat pojišťoven v pojištění trvalých následků úrazu.

Tento ukazatel zohledňuje jak progresivní plnění, tak i ohodnocení úrazů v oceňovacích tabulkách pojišťoven. RUP je přitom spočten velmi jednoduše: vzal se dostatečně velký vzorek různých trvalých následků (aktuálně celkem 95 úrazů s trvalými následky vyššími než 10 % tělesného poškození) a srovnalo se, kolik jednotlivé pojišťovny za tyto následky vyplatí. Pojišťovna, která by vyplatila v součtu za tento velký vzorek úrazů nejvíce, dostala hodnocení nejvyšší, a to 100 %. Pojišťovny, které by vyplatily méně, dostaly v tomto ukazateli procento úměrně nižší.

Novým vítězem je pojišťovna Allianz, která na prvním místě vystřídala pojišťovnu Metlife Europe Limited. Allianz oproti minulosti zvedla hodnoty trvalých následků u nedominantní horní končetiny na úroveň té dominantní (úraz praváka na levé ruce má stejnou hodnotu jako na pravé) a zvedla progresi až na 800 %. Současně prodloužila také akci nejvyššího plnění mezi TOP 5 pojišťovnami. Pokud by jiná pojišťovna z 5 největších pojišťoven v ČR plnila za dané trvalé následky více než Allianz, pojišťovna garantuje, že rozdíl dorovná. Konkrétní podmínky jsou k nalezení na webových stránkách Allianz.

Na druhém místě je s nepatrným odstupem pojišťovna Metlife Europe Limited. Ta sice nemá obdobnou garanci jako Allianz, ale má výhodný systém progrese. Pojišťovna na rozdíl od některých jiných pojišťoven neposkytuje zajímavou progresi až pro 100% tělesné poškození, ale i pro výrazně nižší hodnoty.

Za poslední rok došlo ke zvýhodnění systému progrese také u pojišťoven Generali, NN, Pojišťovny České spořitelny a České pojišťovny. Aktuální hodnotu ukazatele RUP znázorňuje následující tabulka:

 POJIŠTOVNA HODNOTA RUP
ALLIANZ RYTMUS 100%
METLIFE GARDE 95%
GENERALI BELLA VITA 83%
PČS FLEXI 70%
UNIQA RŽP-D 68%
ČPP EVOLUCE 68%
NN SMART 65%
ČSOB FORTE 61%
KOOPERATIVA 7BN 60%
ČP MůJ ŽIVOT 53%

 

4komentáře

 1. Michal Vránek 25. července 2016 v 10:03

  Dobrý den,

  zajímalo by mne, proč nejsou do srovnání zahrnuty všechny pojišťovny, které toto pojistné krytí poskytují?

  Neustále se setkávám u různých článků, hodnocení a srovnávání pojišťoven pouze s výčtem některých pojišťoven, z pravidla těch, které nejvíce jako makléři sjednáváte a to převážně vzhledem k nejvyšší provizi, kterou vám daná pojišťovna nabízí. Málo kdy se totiž stává, že by makléř doporučoval opravdu tu nejvhodnější pojišťovnu pro klienta.

  Děkuji za případnou odpověď.

  S pozdravem

  Michal Vránek

 2. Ondřej 2. srpna 2016 v 13:14

  Dobrý den,

  děkujeme za dotaz. Ukazatel RUP zahrnuje 10 pojišťoven, které pokrývají zhruba 90 % pojistného trhu životního pojištění a v daném srovnání jsou jistě zahrnuty i produkty, s kterými nejsou spojeny nejvyšší provize.

  Vytvořit tento ukazatel a aktualizovat jej je velice pracné, zahrnuje totiž 950 položek z oceňovacích tabulek. To je tedy důvod, proč ukazatel hodnotí jen ty největší pojišťovny a nezahrnuje pojišťovny všechny (i ty malé).

  S přátelským pozdravem

  Ondřej Kvasňovský

 3. Jaromír Neznal 8. listopadu 2016 v 13:50

  Dobrý den,

  kdy bude RUP aktualizován?

  Děkuji

 4. Ondřej 10. listopadu 2016 v 11:49

  Hezký den pane Neznale,

  vidíte prosím v tabulce nějaký neaktuální parametr?

  Jinak v blízké době vydá Dušan Šídlo rozšíření RUPu pro drobné úrazy.

  S přátelským pozdravem

  Ondřej Kvasňovský

Napsat komentář

Required fields are marked (*)