Hlavně si na ten Bitcoin nepůjčujte (Týden 51)

Minulý týden všichni očekávali výsledky zasedání evropských a amerických centrálních bankéřů. Ty je ovšem nijak nenadchly. Překvapení se nekonalo a centrální banky dělaly to, co již slibovaly dříve. Americký FED zvýšil úrokové sazby do pásma 1,25 až 1,5 procenta a pro další dva roky zveřejnil predikci, v níž říká, že každý z těchto roků se chystá zvýšit sazby třikrát. Za...

Minulý týden všichni očekávali výsledky zasedání evropských a amerických centrálních bankéřů. Ty je ovšem nijak nenadchly. Překvapení se nekonalo a centrální banky dělaly to, co již slibovaly dříve. Americký FED zvýšil úrokové sazby do pásma 1,25 až 1,5 procenta a pro další dva roky zveřejnil predikci, v níž říká, že každý z těchto roků se chystá zvýšit sazby třikrát. Za velkou louží tedy nic nového pod sluncem.

Evropská centrální banka nadále ponechává své úrokové sazby na nule a potvrzuje, že počínaje lednem sníží objem měsíčně vykupovaných dluhopisů z trhu na polovinu, tedy na třicet miliard EUR. Jako nejbližší termín pro ukončení výkupu tak nadále označuje září, i když připouští, že by se mohl tento termín i oddálit.

Na akciových trzích se nadále nejlépe dařilo americkým akciím, které těží z očekávaného schválení nové daňové reformy prezidenta Trumpa. Naopak Evropě nepřidávají stálé nejasnosti ohledně vypořádání brexitu.

V nastalé nudě se tak hlavní událostí na burzovních parketech stal nástup bitcoinu. Obchodování s futures kontrakty na tuto nejznámější kryptoměnu již zahájily dvě americké burzy. Zejména spuštění obchodování na největší z nich, Chicago Mercantile Exchange (CME), bylo očekáváno s velkým nadšením. To všem pro běžné smrtelníky kazí fakt, že hodnota kontraktu je 5 bitcoinů a záloha, kterou musí obchodník na svém účtu mít, je přes 41 000 (slovy čtyřicet jeden tisíc) dolarů. To je ve světě komoditních futures naprosto šílené číslo! U běžných komodit postačí záloha ve výši maximálně 10 % hodnoty kontraktu a často mnohem méně. I velké kamenné burzy mají tedy velký respekt před volatilitou, jíž tato digitální měna trpí. Je překvapením (nebo možná ani není), že podobný respekt necítí mnozí drobní spekulanti, kterými se to teď v Česku jenom hemží.

Jak ukazuje následující graf, otázka o tom, zda je cena bitcoinu přemrštěná, je zcela zbytečná. Podíváme-li se na raketový vzestup této „měny“ a srovnáme-li jej s notoricky známými bublinami, které byly v průběhu historie na burzovních parketech k vidění, pak je zřejmé, že slovo bublina ještě plně nevyjadřuje to, co se na bitcoinu děje.Hlavně si na ten bitcoin nepůjčujte… Můj učitel Larry Williams říkal, že když si člověk nemůže dovolit velké peníze ztratit, pak si nemůže dovolit ani velké peníze vydělat. Takže pokud nemáte vlastní prostředky, o nichž jasně víte, že o ně můžete přijít a nijak to váš život neovlivní, pak nebude bitcoin to vaše tržiště.

Související články

Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 16)

Inflace ve Spojených státech dopadla o něco hůře, než se čekalo, a tak je pravděpodobné, že to s rychlejším snižováním úrokových sazeb nebude tak žhavé. Akciový trh reagoval očekávanou korekcí.…

17. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Přichází bod zlomu? (Videokomentář: Týden 15)

Minulý čtvrtek zaznamenaly akciové trhy poměrně silný propad. Náš investiční analytik rozebírá, zda šlo o první signál propadu trhů. Zastaví se téměř půlroční růst? Se vším ze světa investic vás…

9. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Investice & daně. Kdy máte klid a kdy musíte vyplňovat přiznání?

Obliba investování u nás roste. Jen v podílových fondech Češi zhodnocují už přes 938 miliard korun, další stovky miliard mají investoři v akciích, burzovně obchodovaných fondech a dalších aktivech. Se…

5. 4. 2024 10 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.