Opět se dařilo (Týden 38)

Právě zakončený týden dá možná zapomenout na nepříliš podařené období týdnů minulých. Akciovým indexům se opět dařilo. Americký index SP500 se po konsolidaci na úrovni 2860 bodů vydal opět strmě vzhůru a po nějaké době se opět přiblížil svým z historického pohledu maximálním hodnotám.  Důvodem pro tento pozitivní vývoj byla zřejmě data o inflaci, která byla v uplynulém týdnu ve Spojených...

Právě zakončený týden dá možná zapomenout na nepříliš podařené období týdnů minulých. Akciovým indexům se opět dařilo. Americký index SP500 se po konsolidaci na úrovni 2860 bodů vydal opět strmě vzhůru a po nějaké době se opět přiblížil svým z historického pohledu maximálním hodnotám.  Důvodem pro tento pozitivní vývoj byla zřejmě data o inflaci, která byla v uplynulém týdnu ve Spojených státech zveřejněna. Vývoj inflace podle dostupných informací zpomalil a pomalejší tempo inflace dává trhům naději na to, že americká centrální banka nemusí na svých dalších jednáních pospíchat se zvyšováním úrokových sazeb. Pozitivní informací je také to, že se jednání mezi Spojenými státy a Kanadou ohledně dalších obchodních vztahů zřejmě přiblížila k pozitivnímu rozuzlení. Investory ve Spojených státech potěšila také data z trhu práce (nižší než očekávaný počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti) a lépe než očekávání vyšel také spotřebitelský sentiment.

Výstup z jednání Evropské centrální banky trhy nepřekvapil. Banka ponechává svoje základní úrokové sazby nedotčené a ty s velkou pravděpodobností na současných úrovních ještě nějaký čas také zůstanou. Mario Draghi potvrdil také to, že se program kvantitativního uvolňování chýlí ke konci. Do konce září bude banka vykupovat z trhu aktiva o celkovém objemu třiceti miliard euro, od října však tento objem zhubne na polovinu a do konce roku bychom se měli dočkat jeho plného ukončení. V Evropě také pozitivně překvapila data ekonomického sentimentu jak na kontinentu, tak také ostře sledovaný německý index, který poklesl méně, než se očekávalo. Dostatečný počet kupců přilákala také aukce německých třicetiletých dluhopisů.

Situaci na emerging markets přinejmenším na čas uklidnilo zvýšení úrokových sazeb v Turecku snižující riziko rozšíření problémů této země do dalších regionů. Pomohla také solidní data z čínské ekonomiky, která se ale nadále zdá ve vztahu k ostatním ekonomikám předlužená a zranitelná uvalováním dalších dovozních přirážek ze strany Spojených států.V souvislosti s tím budou následující týdny a vývoj na trzích z velké části nadále o aktivitách Donalda Trumpa a jeho akcích ohledně dovozních přirážek. Investory bude na konci září také mimořádně zajímat výstup z jednání amerických centrálních bankéřů. Očekávané zvýšení sazeb o čtvrt procentního bodu je již zřejmě v cenách započítáno, nicméně při silném růstu americké ekonomiky, inflaci pohybující se kolem cílovaných dvou procent a rekordně nízké nezaměstnanosti není vyloučené překvapení.

Další informace včetně porovnání akciových fondů zaměřených na Čínu naleznete zde.

Související články

Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 16)

Inflace ve Spojených státech dopadla o něco hůře, než se čekalo, a tak je pravděpodobné, že to s rychlejším snižováním úrokových sazeb nebude tak žhavé. Akciový trh reagoval očekávanou korekcí.…

17. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Přichází bod zlomu? (Videokomentář: Týden 15)

Minulý čtvrtek zaznamenaly akciové trhy poměrně silný propad. Náš investiční analytik rozebírá, zda šlo o první signál propadu trhů. Zastaví se téměř půlroční růst? Se vším ze světa investic vás…

9. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Investice & daně. Kdy máte klid a kdy musíte vyplňovat přiznání?

Obliba investování u nás roste. Jen v podílových fondech Češi zhodnocují už přes 938 miliard korun, další stovky miliard mají investoři v akciích, burzovně obchodovaných fondech a dalších aktivech. Se…

5. 4. 2024 10 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.