Poklesy dostávají akcie na rozumná ohodnocení (Týden 22)

Světové akciové indexy nadále klesají. Pokles odstartoval před třemi týdny víkendový tweet amerického prezidenta, který naznačil, že to s vyjednáváním nové obchodní dohody mezi Spojenými státy americkými a Čínou není rozhodně tak růžové, jak se trhy domnívaly a že dohody zřejmě nebude dosaženo bez určitého tlaku. Napětí se v uplynulém týdnu ještě o něco vystupňovalo, když se do věci vložily...

Světové akciové indexy nadále klesají. Pokles odstartoval před třemi týdny víkendový tweet amerického prezidenta, který naznačil, že to s vyjednáváním nové obchodní dohody mezi
Spojenými státy americkými a Čínou není rozhodně tak růžové, jak se trhy domnívaly a že dohody zřejmě nebude dosaženo bez určitého tlaku. Napětí se v uplynulém týdnu ještě o něco vystupňovalo, když se do věci vložily i privátní společnosti, které oznámily přitvrzení svého postoje vůči největší asijské ekonomice. Mediálně nejznámější je rozhodnutí společnosti Google o tom, že již nebude poskytovat čínskému gigantovi Huawei operační systém Android, a to může být pro Číňany nepříjemné hned ve dvou rovinách. Jednak se může stát, že se nedostanou ke svým oblíbeným aplikacím a také v tom, že jim Google nebude nadále poskytovat upgrady a záplaty na systém. Pro nás „applisty“ docela směšná hrozba, ale dobrá… Napětí trochu zmírnilo opatření, které tyto sankce odkládá na dobu tří měsíců tak, aby se na dopady mohla čínská firma připravit.

Bez zajímavosti není to, že většinu poklesu, který se na amerických indexech v uplynulých týdnech odehrál, lze připočíst na vrub nočním obchodním seancím, zatímco pokud bychom vzali v potaz pouze obchodování v hlavních obchodních hodinách, dočkali bychom se naopak mírného růstu. Hlavní obchodování tedy povětšinou koriguje a zahání „bubáky“, kteří se zjevili v průběhu asijských obchodních hodin. To může být pro trhy pozitivní signál.

Největší světová ekonomika se nadále těší dobré kondici, utěšeně roste a známky blízké recese zde prakticky nejsou. Centrální banky jsou trhům opět nápomocny, FED se zřejmě k dalšímu zvyšování sazeb již nechystá, a to přináší trochu života také do amerického nemovitostního sektoru, kterému se v období zvyšování sazeb a potažmo zdražování hypoték, nedařilo. Pokles akciových trhů americké akcie skutečně reálně zlevnil, protože index SP500 se obchoduje citelně níže, nicméně odhady budoucí ziskovosti zůstávají prakticky stejné. V tuto chvíli se největší americký index obchoduje pod svým pětiletým průměrem, i když celkem výrazně nad průměrem desetiletým, což ukazuje na docela rozumné ohodnocení.

Hlavní zprávou z Evropy je rezignace ministerské předsedkyně Theresy May jak z čela vlády, tak také z pozice vůdce britských konzervativců. Paní May nebylo opravdu co závidět. Ač sama hlasovala proti odchodu své země z unie, byla pověřena jeho provedením. Úkol hodný rozdvojené osobnosti nezvládla, což do jisté míry hovoří o její normálnosti. Na její místo v čele konzervativní strany je nejvážnějším kandidátem Boris Johnson, který byl, na rozdíl od své předchůdkyně, jasným zastáncem brexitu a již teď dává najevo, že nebude mít žádné problémy s tím, pokud jeho země opustí unii bez dohody. Tvrdý brexit byl dosud tou nejméně pravděpodobnou alternativou, která se ovšem v tomto případě stane zcela reálnou možností. A to nemusí být zrovna potěšitelné pro evropskou ekonomiku, které na rozdíl od té americké není v nijak dobré kondici.

Další informace, včetně porovnání akciových fondů s vyváženou alokací, naleznete v rozšířené verzi komentáře zde.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

 

Související články

Poradenství, Výnosy

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty 

Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli…

19. 4. 2024 8 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 16)

Inflace ve Spojených státech dopadla o něco hůře, než se čekalo, a tak je pravděpodobné, že to s rychlejším snižováním úrokových sazeb nebude tak žhavé. Akciový trh reagoval očekávanou korekcí.…

17. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Přichází bod zlomu? (Videokomentář: Týden 15)

Minulý čtvrtek zaznamenaly akciové trhy poměrně silný propad. Náš investiční analytik rozebírá, zda šlo o první signál propadu trhů. Zastaví se téměř půlroční růst? Se vším ze světa investic vás…

9. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.