Trhy pod dvousetdenním průměrem (Týden 47)

Akciové trhy v uplynulém týdnu pokračovaly v poměrně silném poklesu, který investorům začíná dělat starosti. Pohled na globální akciové trhy ukazuje, že se většina z nich již nachází v sestupném trendu, když se jejich ceny nacházejí pod hodnotou jejich dvousetdenního průměru. Právě tento průměr bývá technickými analytiky často považován za hranici mezi „dobrem a zlem“, tedy mezi trendem růstovým a sestupným.Jak...

Akciové trhy v uplynulém týdnu pokračovaly v poměrně silném poklesu, který investorům začíná dělat starosti. Pohled na globální akciové trhy ukazuje, že se většina z nich již nachází v sestupném trendu, když se jejich ceny nacházejí pod hodnotou jejich dvousetdenního průměru. Právě tento průměr bývá technickými analytiky často považován za hranici mezi „dobrem a zlem“, tedy mezi trendem růstovým a sestupným.Jak je vidět z rychlého přeletu nad akciovými trhy, nejlépe si vede nadále americký index, který je ze všech zobrazených tím nejsilnějším, nicméně i on se pod dvousetdenním průměrem aktuálně pohybuje.

Žádné mimořádně pozitivní informace z makroekonomické sféry jsme v minulém týdnu také neslyšeli. Spíše „nuda, nuda, šeď, šeď…“.  Ve Spojených státech pozitivně překvapily údaje o maloobchodních tržbách, které vzrostly více, než se očekávalo. Bližší pohled ukazuje, že největší váhu v oznámeném čísle měly prodeje automobilů a tak se nedá říci, že by poptávka rostla ve všech segmentech největší světové ekonomiky. Po odečtení automobilů je růst tržeb spíše vlažný. Jako protiváhu leze uvést zklamání z oznámeného indexu výrobní aktivity v důležité oblasti Philadelphie.

V Evropě je nadále hlavní otázkou Brexit a nejistota, která kolem něj vládne. Oslavy dosažení dohody se nekonají, zejména ve Velké Británii, kde se ocitá v ohrožení vláda dosavadní ministerské předsedkyně. Pád vlády, nové volby a další nejistota je to poslední, co slabé evropské trhy potřebují. Z tvrdých čísel z našeho kontinentu asi tolik: odhad vývoje německého mezikvartálního HDP ukazuje o něco vyšší hodnotu poklesu, než se očekávalo, a naopak ekonomický sentiment v Německu klesl o něco méně, než se čekalo.

Také domácí česká ekonomika rostla o něco méně, než jak jsme si mysleli, že poroste. Jak jsem napsal před chvílí: žádné růstové impulsy, žádné důvody k pláči ani k radosti.

A tak na trzích vládne sentiment a ten je nadále negativní. Většina sentiment indikátorů říká, že investoři jsou vystrašení a mimořádně opatrní.To potvrzuje třeba Fear and Greed index, který počítá televizní stanice CNN za pomoci sedmi pomocných ukazatelů. Výmluvná je také letošní výkonnost jednotlivých akciových rodin. Společně s defenzivními akciovými tituly zažila pozitivní týden i další takzvaná bezpečná aktiva. Ceny dluhopisů i zlata a stříbra se opět vydaly vzhůru a stará pravda o užitečnosti dobře diverzifikovaného portfolia se tak opět potvrzuje.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Poradenství, Výnosy

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty 

Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli…

19. 4. 2024 8 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 16)

Inflace ve Spojených státech dopadla o něco hůře, než se čekalo, a tak je pravděpodobné, že to s rychlejším snižováním úrokových sazeb nebude tak žhavé. Akciový trh reagoval očekávanou korekcí.…

17. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Přichází bod zlomu? (Videokomentář: Týden 15)

Minulý čtvrtek zaznamenaly akciové trhy poměrně silný propad. Náš investiční analytik rozebírá, zda šlo o první signál propadu trhů. Zastaví se téměř půlroční růst? Se vším ze světa investic vás…

9. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.